PEN International © 2017
Terms & Conditions | Privacy Statement

برای نرگس محمدی (ایران) اقدام کنید

برای نرگس محمدی (ایران) اقدام کنید

15th - 30th November 2022

نرگس محمدی نویسنده و روزنامه نگار ایرانی، مدافع حقوق بشر و عضو افتخاری پن دانمارک، بلژیک، نروژ و سوئد است. او نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران و برنده مشترک جایزه اکسفام نویب / پن ۲۰۱۳ ، برنده جایزه پرانگر ۲۰۱۱ و الکساندر لانگر ۲۰۰۹ است.

نام: نرگس محمدی

شغل: نویسنده، مدافع حقوق بشر

وضعیت: زندانی

#نرگس محمدی #نویسنده زندانی پبشینه

محمدی در سال‌های گذشته بارها دستگیر و به‌طور خودسرانه زندانی شد. او در اردیبهشت ۱۳۹۴ در زندان اوین زندانی شد و در سال ۱۳۹۵ به اتهامات متعددی از جمله «شرکت در اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» در ارتباط با فعالیت‌هایش در کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی در بهمن ۱۳۹۸ با اتهامات دیگری از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» رو به رو شد. دادگاه او را ابه تهاماتی چون «اخلال در نظم عمومی، برگزاری مجالس و نشست های آموزشی» و همچنین توهین به رئیس زندان اوبن با "افترای" شکنجه و ضرب و شتم محکوم کرده بود.

در اردیبهشت ۱۴۰۱، برای او حکم جدید ۳۰ ماه زندان و ۸۰ ضربه شلاق صادر شد، تنها چند ماه پس از آزادی اش از زندان در مهر ۱۳۹۹و گذراندن پنج سال و نیم زندان. . در آبان همان سال، او هنگام شرکت در مراسم یادبود معترض کشته شده ابراهیم کتابدار در شهر کرج دستگیر شد. محمدی بیش از دو ماه را در سلول انفرادی سپری کرد که در مورد آن به اجمال نوشت و در مورد نقش سلول انفرادی بر زندانیان عقیدتی در ایران توضیح داد و آن را «شکنجه سفید» خواند.

به گفته خانواده وی، مقامات ایرانی در دی ۱۴۰۰ اتهامات دیگری از جمله «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی» علیه وی مطرح کردند. محمدی در ادامه محاکمه در غیاب وکیل به هشت سال و دو ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم همچنین مجازات های بیشتری از جمله تبعید داخلی و ممنوعیت اظهارنظر در رسانه ها، استفاده از پلتفرم های رسانه های اجتماعی یا شرکت در گروه های سیاسی را در نظر گرفته است.

محمدی پس از عمل جراحی قلب در بهمن ۱۴۰۰ با مرخصی پزشکی آزاد شد. اما در فروردین ۱۴۰۱ توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران در منزلش دستگیر شد. مقامات مرخصی پزشکی او پایان داده و دستور بازگشت او به زندان را صادر کردند. خانواده وی گزارش دادند که نرگس حین دستگیری توسط ماموران مورد بدرفتاری و توهین قرار گرفته است.

در مهر ۱۴۰۱، پن بین الملل مطلع شد که محمدی به ۱۵ ماه زندان دیگر، به دنبال آن دو سال ممنوعیت ازخروج از کشور، منع عضویت در احزاب، دستجات و گروه‌های سیاسی و سه ماه خدمات اجتماعی محکوم شده است. این حکم از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و پس از محاکمه اجمالی به صورت غیابی صادر شد. علاوه بر این، مقامات زندان ممنوعیت دو ماهه تماس تلفنی با خانواده وی در ایران را به عنوان مجازاتی برای نقش رهبری او در سازماندهی اعتراضات در زندان در همبستگی با جنبش اعتراضی که پس از مرگ مهسا امینی کشور را فرا گرفت، صادر کردند

به گفته خانواده وی، محمدی در حال حاضر علاوه بر محدودیت‌های اعمال شده در مهر سال جاری، مجموعاً با ۱۰ سال حبس تعزیری، ۱۵۰ ضربه شلاق و ۱۲ میلیون ریال جریمه نقدی (تقریباً ۲۵۰ پوند) مواجه است.

محمدی از یک اختلال عصبی رنج می‌برد که می‌تواند منجر به تشنج، فلج جزئی موقت و آمبولی ریه شود، و گفته می‌شود که او از دریافت داروهای ضروری که می‌تواند از تشکیل لخته‌های خون بیشتر جلوگیری کند، محروم است. او در اردیبهشت ۱۳۹۸ تحت عمل جراحی هیسترکتومی اورژانسی قرار گرفت، و پس از آن به زندان اوین بازگردانده شد. در خرداد ۱۳۹۸ ، پن گزارش‌هایی دریافت کرد مبنی بر اینکه محمدی از مراقبت‌های پزشکی و آنتی‌بیوتیک کافی برای درمان عفونت بعدی ناشی از جراحی محروم شده است. پن همچنین گزارش‌هایی دریافت کرد مبنی بر اینکه او در خرداد ۱۴۰۱ از دریافت داروهای لازم محروم شده است.

محمدی برای نشریات گوناگون اصلاح طلب نوشته است، همچنین نشریه پیام هاجر، که بعدها به دلیل انتشار مطالب در زمینه ترویج حقوق همه مردم ایران، فارغ از جنسیت، مذهب و گرایش سیاسی، توقیف شد. نرگس در آخرین کتاب خود، شکنجه سفید، روایت سیزده زن زندانی، از جمله نازنین زاغری راتکلیف را از زندان مستند کرده است. روایتی چون: آزار و اذیت و ضرب و شتم توسط ماموران، چشم بند کامل و محرومیت از درمان. کتاب همچنین بر نقش سلول انفرادی و استفاده طولانی مدت از آن علیه زندانیان عقیدتی در ایران تاکید کرده بود.

در پی محدودیت های اعمال شده در مهرماه امسال، محمدی اجازه ندارد با همسرش، روزنامه نگار برجسته تقی رحمانی، که ۱۷ سال در زندان بود و پس از خروج از ایران در اردیبهشت ۱۳۹۰ به فرانسه رفت، و فرزندانش که با پدرشان در تبعید زندگی می کنند تماس بگیرد.

« من به راهی که رفته و کاری که کرده و آنچه اندیشیده‌ام باور دارم و بر تحقق آن یعنی تحقق حقوق بشر اصرار دارم و پشیمان نیستم. اگر مدعیان عدالت‌پروری و دادستانی، استوار بودن حبس ظالمانه را در دادنامه‌های صادره اعلام می‌کنند، من نیز استوار بودن ایمان و باورهایم را نزد افکار عمومی اعلام می‌کنم. این احکام ظالمانه را که آزادی‌ام را به بند و چهار دیوار زندان خواهد کشید، بر نمی‌تابم. زندان را تحمل خواهم کرد، اما حتی یک روز آن را قانونی، انسانی و اخلاقی نمی‌دانم و علیه این ظلم همواره سخن خواهم گفت.» نرگس محمدی به نقل ازقعال برجسته حقوق بشردرنامه سرگشاده گزنده خود حکم دادگاه را رد کرده است، ۱۷ مهر ۱۳۹۵.

اقدام کنید

پن بین الملل زندانی شدن نرگس محمدی را نقض حق آزادی بیان او می داند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط او است.

پن بین‌الملل همچنین از مقامات ایرانی می‌خواهد که از سلامت جسمی و روانی محمدی اطمینان حاصل کنند، به او اجازه دسترسی کامل و فوری به کلیه مراقبت‌های لازم پزشکی دهند، و او را در معرض هیچ گونه رنج جسمی یا روانی، شکنجه یا بدرفتاری، از جمله شلاق یا محرومیت از آزادی قرار ندهند.

کاری که می توانید انجام دهید:

پشتیبانی

1. بر اساس خواسته های ذکر شده خطاب به مقامات ایرانی بنویسد:

درخواست تان را می توانید به نشانی های زیر ارسال کنید:

رهبر جمهوری اسلامی آیت الله سید علی خامنه ای، دفتر مقام معظم رهبری، تهران، جمهوری اسلامی ایران، انتهای خیابان شهید کشور دوست

Email: https://www.leader.ir/en/lette... Twitter: @khamenei_ir (English-language account), @Khamenei_ar (Arabic-language), @Khamenei_es (Spanish-language account).

رئیس قوه قضائیه

غلامحسین محسنی اژه، تهران، جمهوری اسلامی ایران، خیابان ولی عصر (عج)، کوی عزیزی یک، پلاک 4، روابط عمومی،

رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، خیابان پاستور

Twitter: @raisi_com , Tel. +98 (21)64451

لطفا کپی نامه خود را به سفارت ایران در کشور خود ارسال کنید. آدرس های سفارت را می توانید در اینجا پیدا کنید:

لطفا پن اینترنشنال را از هر اقدامی که انجام می دهید مطلع کنید.

شبکه ها اجتماعی

با استفاده از نمونه پیام های زیر و هشتگ #نرگس_محمدی #نویسنده زندانی، آگاهی عمومی را در مورد پرونده محمدی در شبکه های اجتماعی ارتقا دهید..

فیس بوک

من به درخواست فوری

@peninternational

برای آزادی فوری #نرگس محمدی، نویسنده، روزنامه‌نگار و مدافع حقوق بشر ایرانی که در حال حاضر با ۱۰ سال حبس و خطر شلاق در #ایران مواجه است، می‌پیوندم.

آیا به اقدام ما ملحق خواهید شد؟ همین حالا اقدام کنید:

https://pen-international.org/... #ImprisonedWriter

توییتر

من به درخواست فوری

@peninternational

برای آزادی فوری #نرگس محمدی، نویسنده، روزنامه‌نگار و مدافع حقوق بشر ایرانی که در حال حاضر با ۱۰ سال حبس و خطر شلاق در #ایران مواجه است، می‌پیوندم.

آیا به اقدام ما ملحق خواهید شد؟ همین حالا اقدام کنید:

https://pen-international.org/... #ImprisonedWriter

همبستگی

لطفا برای ابراز همبستگی و حمایت از نرگس محمدی برای نرگس به زبان دلخواه خود نامه بنویسید و از فرم هایی که اینجا هست استفاده کنید. لطفا نرگس محمدی را به عنوان عضو افتخاری مرکز خود در نظر بگیرید.

تماس با ما

پیشنهاد ما این است که مورد محمدی را برجسته کنید:

انتشار مقالات و نظرات در مطبوعات ملی یا محلی تان

سازماندهی رویدادهای عمومی، کنفرانس های مطبوعاتی و تظاهرات.

لطفا ما را در جریان فعالیت های خود قرار دهید.

پیام های شما می تواند به آدرس زیر ارسال شود:

Mina Thabet, MENA Regional Coordinator, at Mina.Thabet@pen-international.org.