PEN International © 2017
Terms & Conditions | Privacy Statement

روز نویسنده زندانی 2020: برای Sedigeh Vasmaghi اقدام کنید

Friday 8 January 2021 - 2:36pm

Sedigeh Vasmaghi


صدیقه وسمقی

نام: صدیقه وسمقی

شغل: متکلم ، شاعر ، نویسنده و فعال حقوق زنان

اوضات: رو به 6 سال زندان. ممنوعیت الکتاب.

#ImprisonedWriter #SedigehVasmaghi

نامه لیسا اپینینسی در حمایت از صدیقه وسمقی را بخوانید

نامه صدیقه وسمقی من معترضم را بخوانید

صدیقه وسمقی متکلم ، شاعر ، نویسنده و فعال حقوق زنانی است که در باره ی مسائل گناگون حوزوی ، سیاسی ، و اجتماعی نوشته است.

در اوت 2020 به 1 سال زندان محکوم شد به حاطر امضاع کردن یک دادخواستی که از وحشیگری پلیس در برابر معترضانت در تظاهرات نوامبر 2019 شرکت کرده بودند انتقاد می کرد. این مجازات به پنج سال حبس تعزیری که در سال 2017 به دست گرفت اضافه شده است که در کل شش سال است. وی به دلیل اظهارنظرهای خود در مورد فقه اسلامی در ایران ، در ایران و خارج از کشور بسیار مورد توجه است.

واسمقی ده ها سال است که تحت نظارت و آزار و اذیت مداوم زندگی می کند و کتاب های او در ایران ممنوع هستند. همین امر باعث شد که وی در سال 2011 ایران را ترک کرد و شش سال در آلمان و سوئد در تبعید به سر برد قبل از اینکه در سال 2017 برگردد. این حکم آخرین عمر از رشته ای برای خفه کردن تفسیر انتقادی و مستقل واسمقی است.

سازمان بینالمللی قلم این احکام را نقض صریح حق بیان صدیقه واسمقی می داند و خواستار لغو آنها می شود.

اقدام کنید:

  • درخواست تجدیدنظری به مقامات جمهوری اسلامی ایران بفرستید
  • به دیگران بگویید: پرونده صدیقه وسمقی و کارهای او را انتشار کنید

از مقامات بخواهید که:

نسبت به تأیید در اوت سال 2020 برای مجازات یک ساله ای که علیه صدیقه وسمقی وضع شده و فعال شدن مجازات 5 ساله تعلیقی قبلی که به شش سال زندان محکوم می شود ، اعتراض کنند

  • اشاره کنند که او به اتهاماتی نقض آشکار حق آزادی بیان و اجتماعات محکوم شده است
  • تقاضا کنند که وی ملزم به ورود به زندان نشود و اتهامات علیه وی منتفی شود
  • اطمینان حاصل کنند که او می تواند به عنوان یک نویسنده و فعال بدون هیچ مانعی بیشتر به عمل قانونی خود ادامه دهد
  • ممنوعیت انتشارات وی در ایران را لغو کنند.د.

نمونه توییت:

اتهامات #SedigehVasmaghi را کنار بگذارید و تحریم انتشارات او را بردارید. #ImprisonedWriter @khamenei_fa [یا دسته های توییتر برای سایر مخاطبین زیر]

رهبر جمهوری اسلامی ایران

آیت الله العظمی سید علی خامنه ای

ایران – تهران – سر خیابان شهید کشور دوست – خیابان جمهوری اسلامی – دفتر رهبر

ایمیل: http://www.leader.ir/langs/en/...

تویتر:

@khamenei_fa (حساب فارسی زبان)، @khamenei_ir (حساب انگلیسی زبان)،

@khamenei_ar (حساب عربی زبان)،@khamenei_es (حساب اسپانیایی زبان).

رئیس قوه قضائیه

آقای ابراهیم رئیسی

ایران – تهران – خیابان ولی عصر – بن بست عزیزی 1 – پلاک 4 – دفتر روابط عمومی

ایمیل: iran@un.int

تویتر: @Iran_UN

رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران

آقای حسن روحانی

ایران – تهران – میدان پاستور – خیابان پاستور

ایمیل: media@rouhani.ir http://rouhani.ir/register.php

تویتر:

@HassanRouhani (حساب انگلیسی زبان) و @Rouhani_ir (حساب فارسی زبان)

و کپی آن را به سفارت ایران در کشور خود بفرستید. می توانید آدرس سفارت را اینجا پیدا کنید

عاضای سازمان بین المللی قلم را تشویق می کنیم که:

  • مقالات و نظراتی در باره صدیقه وسمقی را در مطبوعات ملی یا محلی خود منتشر کنید.
  • پرونده صدیقه وسمقی را با موسسات دانشگاهی ، به ویژه بخشهایی که با اسلام و الهیات سرو کار دارند ، و همچنین سازمانهای حقوق زنان مطرح کنید و از آنها بخواهید که از طرف وی نیز اقدامی انجام دهند.
  • اطلاعات در باره ی صدیقه وسمقی و فعالیت کامپینی خود را با شبکه های اجتماعی منتشر کنید. از هشتگ #ImprisonedWriter استفاده کنید
  • جمعات عمومی ، کنفرانس های مطبوعاتی و تظاهرات را سازماندهی کنید

لطفا ما را از هرگونه اقدامی که در رابطه با پرونده نرگس محمدی انجام داده اید ، مطلع کنید ، از جمله پاسخ هایی که از طرف مقامات دریافت می کنید.

نمونه توییت:

در روز #ImprisonedWriter همراه با @PEN_Int برای نویسنده و متکلم ایرانی #SedigehVasmaghi اقدام کنید [درج لینک] لطفاً این نمودار را در تویتر ، فیسبوک یا اینستسگرام به اشتراک بگذارید تا پرونده صدیقه را

Quote-Cards-ENG-Vasmaghi-FB_210107_110644.jpg#asset:9474

"جسمم را می توانید زندانی کنید، وجدانم را هرگز! من معترضم به همه ی بی عدالتی ها و ستمگری ها، به زندانی کردن بی گناهان ."

#ImprisonedWriter# SedigehVasmaghi

نویسندگان زندانی برای حمایت از آزادی خود و مبارزه از کسانی که می خواهند آنها را ساکت کنند ، به سازمان قلم تکیه می کنند. از پشتیبانی عملی از نویسندگانی پناهنده یا در تبعید ، تا به اشتراک گذاشتن سخنانشان ، تا فشار بر قدرتمندان - این کار فقط با حمایت شما امکان پذیر است.

نامه همبستگی لیسا اپینینسی به صدیقه وسمقی را بخوانید

سلام خانم صدیقه وسمقی

محکومیت به دلیل امضای طوماری در انتقاد از خشونت پلیس علیه معترضان وحشتناک است.

آیا مقامات ایرانی نمی دانند که قرار امضای دادخواستی یک کار روزمره است؟ آیا نمی دانند که هزاران سال است که مردم به دادخواست می پردازند و اولین دادخواست های مستند مربوط به زمان ساخت هرم مصر است ، زمانی که برده ها بهبود شرایط کار می خواستند. از آن زمان ، دادخواست ها و خواهان ها به دولت ها پرداخته شده اند - از امپراطوری چین تا آمریكای امروز و هر لحظه تاریخی و موقعیت جغرافیایی در این بین. در سراسر جهان دادخواست همچنان راهی است که مردم می توانند برای رسیدگی به شکایات خود جبران کنند.

مادربزرگ ، شما شجاعانه ترجیح دادید که علی رغم محکومیت 5 ساله قبلی که این حکم جدید به آن اضافه شده است ، به ایران برگردید. دولت ایران هیچ تکه ای از شجاعت شما را ندارد. به نظر می رسد که از نویسنده ای با استعداد و قد و قامت شما می ترسد ، زنی که شعر و ترجمه های عربی کلاسیک مجایز خود را برای نسل ها تحسین کرده است ، زنی نادر که در سرزمین مادری خود و خارج از کشور حقوق تدریس کرده و کارهای علمی او در زمینه زنان ، فقه ، اسلام (2014) و مطالعات چند همسری مدت هاست که در این زمینه از تفکر حقوقی آگاه هستند و اکنون ممنوع شده اند.

اگر دولت به قدرت عمل خودش اعتماد داشت به ساکت کردن شما را لازم نمی دانست. ما می دانیم که اگر شما را به زندان بیندازند ، به نوشتن و اعتراض ادامه می دهید. بستن پیچ و مهره در سلول زندان بی عدالتی را از بین نمی برد. وحشیانه قتل عام مورد درخواست شما همچنان در تاریخ ایران و در حافظه مردم آن باقی مانده است. در سراسر جهان نویسندگان دیگری نیز در کنار شما ایستاده اند و همچنین افرادی که از خطا های حاکم خود جان سالم به در برده اند.

دراماتورژی بزرگ هارولد پینتر در سخنرانی خود در مورد پذیرش جایزه نوبل ادعا کرد که قدرت سیاسی با ایجاد یک ملیله گسترده دروغ حفظ می شود ، با نگه داشتن مردم نسبت به حقیقت. بنابراین نقش نویسنده نجات زبان ، گفتن حقیقت و ایستادن در برابر قدرت می شود: "من معتقدم که علی رغم وجود شانس های زیادی که وجود دارد ، بی ثبات و خشن ، عزم روشنفکرانه جدی ، به عنوان شهروند ، برای تعریف حقیقت واقعی زندگی ما و جوامع ما یک وظیفه اساسی است که بر عهده همه ما است. "

صديقه ، سال هاست اين كار را انجام داده ايد. ما کنار شما ایستاده ایم.

امیدواریم که دولت ایران بی عدالتی حبس شما انجام ندهد و همچنین حق مشترک دادخواست را به رسمیت بشناسد.

با احترام و همبستگی لیسا اپینینسی - رئیس سابق سازمان قلم انگلیسی

نامه صدیقه وسمقی من معترضم را بخوانید

جسمم را می توانید زندانی کنید، وجدانم را هرگز!

من معترضم، نه فقط به رایی که از مرجعی فاقد صلاحیت صادر شده ـ چرا که دادگاه انقلاب صلاحیت محاکمه ندارد و چرا که قاضی شعبه ی ۲۶ رئیس حفاظت اطلاعات دادگاه انقلاب است و صلاحیت منصب قضاوت را ندارد ـ

من معترضم، نه تنها به محتوای رای صادره که آشکارا اعلام می کند دستگاه قضا برای آزادی بیان و حق شریف اعتراض پشیزی ارزش قائل نیست،

بلکه من معترضم به حکومتی که عدالت را بی محابا به سخره گرفته است و از دستگاه قضا و دادگاه و زندان و منصب قضاوت برای سرکوب اعتراض، ولو به مسالمت آمیزترین شکل آن که صدور بیانیه است، سوءاستفاده ی ابزاری می کند.

من معترضم به حکومتی که می خواهد با سلب حق شریف، انسانی و اخلاقی اعتراض از ما، وجدان ما را به زنجیر کشد و زندانی کند.

من معترضم به حکومتی که می خواهد ما را به سکوت ننگین در برابر بیدادگری ها وادارد و آگاهانه و عامدانه نمی گذارد شهروندان بیدار و مسئول با استفاده از حقوق مدنی خود با تباهی ها و نابسامانی های کشور مبارزه کنند.

من معترضم به حکومتی که می خواهد ما را از انسانیت تهی کرده، به مجسمه هایی بی تفاوت و خاموش بدل سازد.

من معترضم به حکومتی که تار و پودش را با تنش و ستیز با همه، با مردم خویش و جهان بافته اند و با سیاست های خود حداقل زندگی شرافت مندانه، آرامش و امنیت روانی و اجتماعی را از ما سلب کرده است.

من معترضم به همه ی بی عدالتی ها و ستمگری ها، به زندانی کردن بی گناهان .

من هنوز معترضم به کشتار بی محابای آبان ۹۸. من هر جا که باشم به بی عدالتی ها اعتراض کرده و خواهم کرد، ولو در زندان. جسم مرا می توانید زندانی کنید، اما وجدانم را هرگز! من زندان را به سکوت ننگین در برابر بی عدالتی ها و فسادها ترجیح می دهم.

می گشاید جبرئیل عقل روزی قفل را

می شود پیدا کلید درب زندان غم مخور

تاریخچه:

صدیقه وسمقی یکی از معدود زنانی است که در ایران شریعت اسلامی را تدریس کرده است و نشریات وی شامل زنان ، فقه ، اسلام صادر شده در سال 2014 و ترجمه به انگلیسی و آلمانی است اگرچه در کشور خود ممنوع است. کارهای دیگر شامل بضاعت فقه و بازخوانی شریعت ، در کنار مقالات متعدد روزنامه و ژورنال است. وی یک پست تحقیقاتی در مورد قانون خانواده در دانشگاه شفیلد داشت و به عنوان مدرس مهمان دانشگاه گئوتگ-آگوست گوتینگن ، آلمان خدمت کرد.

واسمقی نیز شاعر هست و اولین مجموعه شعر خود را با عنوان نماز باران در سال 1989 منتشر کرد ، که به دلیل آن جایزه بهترین کتاب 1991 را از دانشگاه الزهرا تهران دریافت کرد. از آن زمان ، او پنج مجموعه شعر منتشر کرده است. وی همچنین شعر عربی کلاسیک را به فارسی ترجمه کرده است.

مدتهاست که صدیقه وسمقی مورد تلاش برای خاموش کردن صدای انتقادی خود قرار گرفته است. به عنوان مثال ، در سال 1997 وی به دلیل مقاله ای در مورد بحث و گفتگوهای بین یک معاون دولت و یک مقام انگلیسی ، به مدت دو ماه زندان محکوم شد ، حکمی که پس از فشارهای بین المللی توسط گروه های حقوق بشری از جمله عفو بین الملل توسط دادگاه تجدید نظر لغو شد. آزار و اذیت ادامه داشت. سپس در فوریه 2011 ، وزارت امنیت ایران دستور بازداشت وسمقی را صادر کرد. وی خود را مخفی کرد و بعد در مارس 2011 از کشور فرار کرد و به آلمان رفت که در آنجا استاد مهمان در بخش مطالعات اسلامی ، دانشگاه گوتینگن را شد. در سال 2012 ، او به عنوان ساکن شهرهای پناهنده بین المللی (ICORN) به اوپسالا در سوئد نقل مکان کرد. هنگامی که اقامت وی در سال 2014 به پایان رسید ، وی به عنوان یک محقق تحقیقاتی در دانشگاه اوپسالا اقامت داشت.

سپس در 14 اکتبر 2017 ، وسمقی ، به همراه همسرش ، سوئد را ترک کرد و به ایران بازگشت. در ورود وی برای چندین ساعت در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد و قبل از آزاد شدن برای حضور در دادگاه انقلاب تهران در 22 اکتبر. در جریان دادرسی 10 دقیقه ای ، قاضی از رای قبلی دادگاه كه علیه نویسنده قبل از عزیمت وی به خارج از كشور صادر شده بود ، و همچنین مخالفت وی با عمل سنگسار زنانی كه به جرم زنا شناخته شده بودند ، یاد كرد. وسمقی به زندان اوین منتقل شد ، سپس با تودیع وثیقه در 4 نوامبر 2017 آزاد شد. درخواست تجدید نظر در مورد وسمقی در 16 مه 2018 برگزار شد و وی به مجازات تعلیقی محکوم شد. در سپتامبر 2019 ، خروج وی از کشور ممنوع شد.

با وجود این ، وسمقی فعالیت سیاسی خود را ادامه داد. در ژوئن سال 2020 احضاریه دادگاه مربوط به دادخواست ای كه همراه با بیش از 70 نفر دیگر در اعتراض به ادعای بی رحمی پلیس علیه تظاهرات كنندگانی كه در گردهمایی های نوامبر 2019 علیه افزایش قیمت نفت شركت كرده بودند ، امضا کرد. این دادخواست پلیس را در مرگ صدها معترض دخیل می دانست. دادگاه اظهار داشت که هیچ مدرکی مبنی بر بی رحمی وجود نداشته و این دادخواست با انگیزه سیاسی بوده است. وسمقی از حضور در جلسه دادگاه که در 4 آگوست برگزار شد ، خودداری کرد ، در عوض بیانیه ای طولانی صدور کرد ، که در آن از قانونی بودن دادگاه برای رسیدگی به پرونده خود سوال کرد. در این گزارش همچنین به سایر اتهامات وارد شده علیه خود از جمله گفتگو با رسانه های فارسی زبان در خارج از ایران ، پیشنهاد مذاكره بین آمریكا و ایران و امضای دادخواست دیگری در اوایل سال 2019 كه خواستار جدایی دین از دولت است ، اشاره کرد. وی به یک سال زندان محکوم شد. وسمقی علیه این حکم تجدید نظر می کند.

برای اطلعات بیشتر، لطفا به سارا وایت بنویسید:

Sara Whyatt, Europe Regional Programme Coordinator at PEN International, Koops Mill Mews, Unit A, 162-164 Abbey St, London, SE1 2AN, تلفون: + 44 (0) 20 7405 0338